Taekwondo Olimpijskie

Taekwondo

– to sztuka walki i samoobrony, w której różnorodność i ilość technik nożnych oraz ręcznych nie ma odpowiednika w żadnym innym systemie walki. W naszym Klubie trenujemy Taekwondo Olimpijskie.

Taekwondo  powstało w Korei w roku 1955. Człowiek, który był twórcą taekwondo to generał Choi Hong Hi. W 1966 roku przyjęto nazwę organizacji, która zajęła się oficjalnie szerzeniem tej dyscypliny na świecie. Organizacja ta nosi do dziś nazwę ITF ( International Taekwondo Federation. WTF World Taekwondo Federation Organizacja założona 28 maja 1973,w Polsce reprezentowana przez Polski Związek Taekwondo Olimpijskiego.

Federacja zajmuje się ogólnoświatową promocją taekwondo jako dyscypliny olimpijskiej. Taekwondo Olimpijskie jest pełnoprawna dyscypliną Olimpijską od 2000 rok.

Nazwa Taekwondo tłumaczona dosłownie oznacza:

TAE – stopa/kopnięcie/system technik nożnych tzn. kopnięć, będących zawsze wyróżnikiem koreańskich sztuk walki;
KWON – reka/uderzenie ręką/system technik ręcznych;
DO – droga do „czegoś” lub/i sztukę walki. Jest członem wskazującym, że połączone wyżej wymienione systemy należy rozumieć jako sztukę, gdyż zmierzają one do rozwoju ćwiczącego tak w sferze fizycznej, jak i duchowo-moralnej.

Podsumowując jest to sztuka walki w której używamy uderzeń ręką oraz różnorodnych kopnięć. Analizując poszczególne słowa i ich znaczenie stwierdzimy , że przesłanie jest bardzo głębokie. Droga do, oznacza tu według mnie wzmagania młodego adepta sztuk walki, człowieka który zaczyna karierę ze sportem i wzmaga się ze swoimi słabościami pokonując coraz to nowe przeszkody i wyzwania

Taekwondo jako sztuka walki składa się z następujących elementów:

Wszystkie powyższe są równie ważne, a każdy spośród nich wymaga osobnego treningu. Taka rozległość jest poważnym utrudnieniem w opanowaniu Tkd w całości.

Etykieta dojang to zbór zasad, których należy przestrzegać znajdując się na sali treningowej i nie tylko. Są to szeroko pojęte wytyczne, które mają regulować zachowanie oraz myślenie adepta taekwondo.

Treść etykiety dojang:
1. Będę uprzejmy w dojang, na ulicy i w domu.
2. Będę punktualny i będę szanował starszych wiekiem i stażem.
3. W czasie zajęć Taekwondo będę myślał tylko o treningu.
4. Będę utrzymywał ciało i dobok w czystości i gotowości.
5. Nie będę rozpowszechniał busul poza dojang.

Stopnie w taekwondo:

W Taekwon-do tradycyjnym wyróżnia się stopnie uczniowskie, tzw. “CUP” oraz mistrzowskie, tzw. “DAN”. Stopniom CUP przypisany jest konkretny kolor i symbolika związana z rozwojem umiejętności adepta, jego drogą w Taekwon-do. Pomiędzy pasami kolorowymi występują pasy z belkami, są one stopniami przejściowymi. Adept posiada umiejętności wyższe od noszonego aktualnie pasa, ale nie jest jeszcze gotowy do egzaminu na pas w kolejnym kolorze. W czasie egzaminu obowiązują umiejętności i wiedza na stopień zdawany oraz wcześniejsze.

Biały pas – Hyin Ti.
Symboliką stopnia i koloru pasa jest niewinność, początek drogi, mała wiedza w Taekwon-do.

Żółty pas – Noran Ti.
Symboliką stopnia i koloru pasa jest ziemia, w którą sadzi się ziarenko jako początek wzrostu rośliny. Wiedza adepta ugruntowuje się niczym roślina zapuszczająca korzenie.

Zielony pas – Churok Ti.
Symboliką stopnia i koloru pasa jest szybki wzrost rośliny (wypuszczanie liści) tak, jak szybko rosną umiejętności adepta.

Niebieski pas – Purun Ti.
Symboliką pasa i koloru jest niebo, do którego dąży wzrastająca roślina. Umiejętności adepta są już bardzo wysokie, a techniki przez niego wykonywane coraz trudniejsze.

Czerwony pas – Balgan Ti.
Symboliką stopnia i koloru pasa jest ogień – niebezpieczeństwo. Adept posiada już bardzo duży zasób technik, jego pas jest znakiem ostrzegawczym dla potencjalnego przeciwnika.

Czarny pas – Gamjong Ti.